tiistai, 08 elokuu 2017 15:13

Tyttöjen sarjatoiminta kaudella 2017 - 2018 - Pelaamistavat, joukkueet, kaksoisedustukset

Huomiokaa uutisesta ilmoittautumisten päättyvän 15.8. Sama päivämäärä ilmoittautumisissa myös naisten Mestiskarsinnassa. Kaksoisedustusanomuslomake löytyy nyt uutisesta.

Tyttöjen sarjatoiminta kaudella 2017 – 2018

A tyttöjen SM-turnaus
SM-turnaus pelataan 14.-15.4.2018. Mikäli joukkueiden määrä edellyttää niin turnaus voidaan aloittaa perjantaina 13.4. Lohkojaot määräytyvät edellisen kauden menestyksen mukaan. Turnauksen järjestäjä laitetaan syksyllä hakuun.
Ilmoittautumisohjeet julkaistaan myöhemmin. 

C-tyttöjen SM-turnaus
SM-turnaus pelataan Olympialaisten aikana ilman erillisiä karsintoja A-tyttöjen SM-turnauksen tapaan. Turnauksen yhteyteen pyritään järjestämään myös oheistapahtumia. Turnauksen järjestäjä laitetaan syksyllä hakuun.
Ilmoittautumisohjeet julkaistaan myöhemmin. 

B-C tytöt (-00 – 03)
Sarja pelataan yksittäisinä otteluina ja turnauksina, myös yhden päivän tuplapelit ovat mahdollisia. Yksittäisten otteluiden otteluaika on 3x20 min. Turnausten ja tuplapelien otteluaika on 2x20 min. Sarjassa järjestetään minimissään 20 tapahtumaa. Sarja pelataan 30.9.2017 – 25.3.2018. 

Sarjassa pelataan päätösturnaus, Final Four, ajankohta on 24.-25.3.2018.

Sarjavoittaja järjestää lopputurnauksen, mikäli on kaksi lohkoa, niin pistekeski-arvoltaan paremman lohkon voittaja järjestää turnauksen. Päätösturnauksen kulut jaetaan osallistujien kesken. Pelaaja saa osallistua päätösturnaukseen, mikäli on pelannut omista tyttöjen tai naisten otteluistaan kyseisessä joukkueessa 50 % 1.1.2018 jälkeen pelatuista otteluista.  

Sarjassa sallitaan 4 yli-ikäistä. Yli-ikäiset voivat olla A-ikäisiä, 97-99 syntyneitä. 

Ilmoittautumisaika 2.5. – 15.8.2017 seuran toimesta palvelusivuston kautta.
Sarjan järjestäjänä toimii Kari Schemeikka Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. 040-7050 964.

Ilmoittautumiset Kymi-Saimaan alueelle. Sarjojen ilmoittautumisohjeen löydät osoitteesta http://www.finhockey.fi/?x18668=22754851

D tytöt (- 04 – 05 syntyneet) ja E tytöt (-06 – 07 syntyneet)

Tulevalle kaudelle ilmoittaudutaan ikärakenteen mukaan joko D- tai E-tyttöjen sarjaan.  

Ilmoittautumisien jälkeen päätetään, voidaanko järjestää erikseen E-, ja D-tyttöjen sarjat vai E-D tyttöjen yhteinen sarja. Mikäli järjestetään D ja E-tyttöjen sarjat pelit tulevat olemaan eri viikon loppuina. 

D-tyttöjen sarjassa järjestetään noin 20 tapahtumaa. E-tyttöjen sarjassa järjestetään noin 15 tapahtumaa. Sarjat pelataan 30.9.2017 – 25.3.2018. 

D-tytöille tullaan järjestämään myös avoin kauden päätösturnaus alustavasti 7.-8.4.2018. Päivä vahvistuu myöhemmin.

E- ja D-sarjaan sallitaan 4 yli-ikäistä, jotka ovat edellisenä tai sitä sitä edeltävänä vuonna syntyneet.

Kilpailusääntöjen vasta-alkajasääntö on voimassa sekä D- että E-sarjassa.
Nämä pelaajat eivät ole yli-ikäisiä. 

Ilmoittautumisaika 2.5. – 15.8.2017 seuran toimesta palvelusivuston kautta.
Sarjan järjestäjänä toimii Kari Schemeikka Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. 040-7050 964. 

F tytöt
F tytöille ei järjestetä erillistä sarjatoimintaa.

Joukkueita suositellaan osallistumaan tyttöjoukkueena alueelliseen poikien Leijona- liigaan tai korttelitoimintaan. Ilmoittautumiset Leijona-Liigaan seuran omalle alueelle 2.5 – 15.9.2017 seuran toimesta palvelusivujen kautta.

Alueet järjestävät yhdessä seurojen kanssa vähintään 4 ikärajatonta Mini Aurora Liiga  pelitapahtumaa leijona-liigan säännöillä (puolikas kenttä). Pelitapahtumiin voi ilmoittautua niin joukkueena kuin yksittäisinä pelaajina. 

Tapahtumiin pyritään saamaan mukaan myös kaikki poikajoukkueissa pelaavat tytöt. Pelitällitapahtumiin voi osallistua aloittelija tai enemmän pelanneet pelaajat.

Pelitälleissä vastakkain pelaavat tason mukaiset joukkueet / pelaajat. Pelitälleissä voidaan järjestää myös koulutustapahtumia. Ilmoittautumisohjeet pelitälleihin tulevat seuran omalta alueelta myöhemmin.

GHD
Kaudella järjestetään valtakunnallisesti kaksi Girls` Hockey Day tapahtumaa. Ensimmäinen tapahtuma järjestetään perinteiseen tapaan 7.-8.10.2017 maailmanlaajuisen WGIHW aikana ja toinen GHD-tapahtuma olympialaisten aikana.

Mini-Aurora turnaus (E ja F tytöt)
Pidetään 4.-6.5.2018 Oulussa Linnanmaan jäähallissa. Ilmoittautumisajankohdasta ja turnauksesta tulee erillinen info myöhemmin.

Kaksoisedustukset

Anomuslomakkeeseen pääset tästä

Olet nyt

Etsi sivustolta