maanantai, 05 maaliskuu 2018 08:00

Villi kortti haku eri nuorten sarjoihin

Ensi kauden 18-19 eri sarjojen villi kortti haku tehdään samaan aikaan kun alueilla valmistellaan muidenkin sarjojen ensi kautta. Tarkka hakuaika selviää oman alueesi alueen kilpailuvaliokunnalta, jonne hakemukset kaikissa allamainituissa sarjoissa toimitetaan. Alueiden kilpailuvaliokuntien tulee toimittaa villikorttihakijoiden tiedot asetettuna alueen sisäiseen rankingiin liiton kilpailuvaliokunnalle viimeistään 15.4. mennessä.

Nuorten Suomi-sarjan karsinta: 8 paikkaa
* kriteereinä seuran pelaajapolku, yhteistyö sateenvarjoseurojen kanssa, pelaajamäärät eri ikäluokissa (jatkuvuus), maantiede sekä kuluvan kauden A-B nuorten joukkueiden kilpailullinen taso.

B-nuorten Mestiskarsinta: 10 paikkaa
* kriteereinä seuran pelaajapolku, yhteistyö sateenvarjoseurojen kanssa, pelaajamäärät eri ikäluokissa (jatkuvuus), maantiede sekä kuluvan kauden B, B2 ja C nuorten joukkueiden kilpailullinen taso.

B2-nuorten SM-alkusarja
* kriteereinä seuran pelaajapolku, yhteistyö sateenvarjoseurojen kanssa, pelaajamäärät eri ikäluokissa (jatkuvuus) sekä kuluvan kauden B2-C nuorten joukkueiden kilpailullinen taso. Kuluvan kauden C-nuorten joukkueen tulee olla pelannut keväällä vähintään C-nuorten Mestistasolla.

C-nuorten SM-karsinta: 4-6 paikkaa
* kriteereinä seuran pelaajapolku, yhteistyö sateenvarjoseurojen kanssa, pelaajamäärät eri ikäluokissa (jatkuvuus), maantiede sekä kuluvan kauden C-C2 nuorten joukkueiden kilpailullinen taso.

C-nuorten Mestiskarsinta: 28 paikkaa (max.)
* kriteereinä seuran pelaajapolku, yhteistyö sateenvarjoseurojen kanssa, pelaajamäärät eri ikäluokissa (jatkuvuus), maantiede sekä kuluvan kauden C-C2 nuorten joukkueiden kilpailullinen taso.

Olet nyt

Etsi sivustolta